بولجه
بولجه (وعده )راه توحید مردم افغانستان

شبکه جهانی اهلبیت علیه السلام شبکه ای منافقین است

وقتی تلویزیون را از طریق انترنیت با نرم افزار رید آن تی وی مشاهده کردم چهار شبکه تلویزونی از افغانستان بود که از جمله یکی آنها بنام شبکه اهلبیت علیهم السلام بود . وقتی نطاق تیلویزون را دیدم که با چهره ای هزاره گی و لباس و عمامه ای آخندی شیعه اما طرز صحبت او نیمه ایرانی و نیمه هزاره گی بود وقتی که من برای اولین بار مشاهده کردم موضوع پرسش و پاسخ بود و دو شماره تماس در قسمت  پایینی اسکرین گذاشته شده بود که یکی نوشته بود برای شیعیان ودیگری هم برای مخالفین. اگر سوال از شماره مخالفین میشد این آخوند با قهر و غضب جواب میداد و حتی دست وپا میشوراند واخمو هایش بیشتر وتاریک تر میشد اما وفتیکه از شماره شیعیان سوال میشد اول میگفت یا حیدر یا حیدر اللهم صلی علی محمد وآل محمد و بعد باملایمت ومهربانی با او مکالمه میکرد وحتی دیدم که کسی را که از شماره مخالفین زنگ زده بود ناسزا گفت و لعنت فرستاد. خواننده عزیز باورکنید که من تعجب کردم و اصلا باورم نمیشد. اما اگر از دید فرهنگی و ادبیات جامعه افغانی یا ایرانی به این رسانه ای تصویری بنگریم صد در صد با کلچر افغانی و ایرانی و با اصول و قواعد مطبوعاتی در تضاد است. اصلا قانون رسانه ها فحش و ناسزارا اجازه نمیدهد که با این برهنگی و بی شرمی در برابر یک انسان مرتکب شود. اما افسوس من به این خوردم که در قسمت فوقانی وسمت چپ این تلویزون نوشته بود یا ابا عبدالله الحسین و دوم اینکه گوینده قیافه نجسش و نحسش شباهتی با هزاره ها داشت. آسیب پذیری این موضوع در شرایط شکننده افغانستان متوجه قوم هزاره و وحدت ملی و تقریب مذاهب در کشور ما  است. قوم هزاره که دو قرن است گاهی به دلیل شیعه بودن و گاهی هم به دلیل هزاره بودن به عنوان زیر دستان تاریخ این کشور بسر میبرند تازه دو روز است که در کنار برادران سنی مذهب خود با آعوش گرم پذیرفته شده است اما وقتی که از زیر پلو چنین ملی های نا پاک می برآید باز تاریخ دوصد سال دیگر به عقب خواهد رفت . اگر دوصد سال پیش هزاره را به دلیل شیعه بودن قتل عام میکرد یا با جبر وفشار به مذهب تسنن تغییر عقیده میداد چندان انعکاس جهانی و بیرون مرزی نداشت اما امروز حتی یک حرف ناشایسته ولو به هرکه گفته شود آنهم توسط یک رسانه تصویری جهانی بمراتب زهر آگین و کشنده تر از آنروز خواهد بود. تا صاحب ورهبر اصلی دین خداوند حضرت مهدی علیه سلام از پشت پرده غیبت نیاید کاهنان و پندیت های شیطان صفت به حیثیت و آبروی این دین ومذهب بازی ها خواهد کرد. عجل علی ظهورک یا صاحب الزمان

نوشته شده در دوشنبه 1389/11/11 توسط پوهنیار عطا الله فاضل یکه ولنگی |

امام حسین از دیدگاه دیگران

منبع :افغان پیپر

حرکت امام حسین (ع) و واقعه کربلا آنچنان عالمگیر است که بسیاری از اندیشمندان شناخته شده جهانی ورای عقیده و ایدئولوژی، نتوانسته‌اند به سادگی از آن چشم‌پوشی کنند و تدبر در آن، ایشان را به دیدگاه‌هایی رسانده که گزیده‌ای از آنها تقدیم می‌شود:

گاندي:
من این نهضتم را مديون حسين بن علي (ع) میدانم و  چيزی تازه اي براي مردم هندوستان به ارمغان نياورده ام.

چارلز ديکنز (نويسنده انگليسي):
اگر منظور امام حسين(ع) جنگ در راه خواسته‌هاي دنيايي خود بود، من نمي‌فهمم چرا خواهران و زنان و اطفالش به همراه او بودند. پس عقل چنين حکم مي کند که او

نوشته شده در چهارشنبه 1389/11/06 توسط پوهنیار عطا الله فاضل یکه ولنگی |

وقتی شنیدم که آقای رزاق مامون تحلیگر و کارشناس مسایل سیاسی و ادبی افغانستان مورد قصد سو از طرف آدم نماهای نامرد قرارگرفته سخت متاثر شدم . کمتر و یا بسیار بندرت شخصیت پژوهشگر و تحلیگر با سوژه و انرژی مثل آقای مامون در عرصه ای مطبوعات وجود دارد. خوشبختانه که آقای مامون که یک ژورنالیست٬ تحلیلگر٬ منتقد٬ رمان نویس و مقاله نویس زبر دست است میدیای افغانستان را تنها نگذاشت و به کمک خداوند از نعمت چشم هم برخوردار خواهد بود. این دسیسه انسان را به صدها سال عقب برمیگردانند و قتیکه عبدالخالق هزاره محمد نادر ٬ شاه افغانستان را ترورکرد مردم ولایت پکتیا برای انتقام شاه محمد نادر ٬خالق هزاره را از مجریان قانون که حکومت شاهی آنزمان بود گرفتند تا جزای شدید تر را بالای او تطبیق کنند یکی از جزاهای که عبدلخالق هزاره را سخت فشار داد کشیدن انگشتان وی با انبر و پوست کردن صورتش درحال حیات او بود. چنین قصاوت وبیرحمی را تاریخ نازی های آلمان که قبیح ترین نسل کشی جهان را مرتکب شده به خود یاد آور نشده است. تاریخ هزاره های افغانستان به ویژه جریان اعدام عبدالخالق هزاره در تاریخ جهان هولناک ترین و فجیع ترین جنایت انسانی و اهانت به نوع انسانیت است. رزاق مامون از جمله کسانی است که با قدرت و نبوغ فکری و قوه تخیل خیلی استثنایی خویش درد ها و لحظه های این فرزند هزاره را حس کرد و روزها و ماه ها و شاید سالهای خویش را برای نوشتن درامه ای عبدالخالق هزاره صرف کرد. او نه تنها جسم وجان یک هزاره ای افغانستانی است بلکه او آیینه ای تمام عیار اسرار ها و راز های خوابیده ای تاریخ وحشتناک افغانستان است. درک چنین قلمبدستان و متفکرین با احساس امروز درین کشور ناممکن است. اگر این وطن فردای داشت شاید مامون را بشناسد و درک کند همانگونه که مامون خالق وتمام زیر دستان کشوررا درک کرده و برای آنها قلم میکشد و بر روی تاریخ تابلو می نماید تا رسوایی های نامردان و ناانسانان تاریخ آرمان های ناگفته ای در سینه ای هر افغان نباشد و اورا تا به گودالی لحد بدرقه نکند. به هر جوان باسواد افغان لازم است تا مقالات٬ درامه ها٬ و نوشته های مامون و هر نویسنده دیگر افغان را با دیده قدر نگریسته و آنرا دقیق بخوانند و درد های محرومین تاریخ را از سینه ها بر کشند واحساس نمایند.  


نوشته شده در شنبه 1389/11/02 توسط پوهنیار عطا الله فاضل یکه ولنگی |

فرمانده پولیس ولایت بامیان تبدیل شد

در همین اواخر فر مانده جدید پولیس بامیان معرفی گردید. جنرال محمد عوض نذیری فرمانده قبلی پولیس بامیان گرچند زمینه ای خوب با والی هم نداشت یک نظامی پا بند به قانون و جدی بود . جنرال جمعه گلدی (یاردم )یک صاحب منصب تحصیلکرده متولد ولایت بلخ افغانستان جانشین آقای نذیری گردیده است. از خداوند پاک برایش آرزوی موفقیت داریم.

نوشته شده در جمعه 1389/11/01 توسط پوهنیار عطا الله فاضل یکه ولنگی |